Hogwarts

Hogwarts'a Hoş geldiniz!!
 
AnasayfaPortalSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 Sihir Tarihi Ders Kitabı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Diane Kruger
Aritmansi Profesörü
Aritmansi Profesörü
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 72
Rp Sevgilisi : olsa iyi olur;)
Meslek/Bina : Profesör
Savaş Tarafı : Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Kayıt tarihi : 26/02/08

MesajKonu: Sihir Tarihi Ders Kitabı   Cuma Şub. 29, 2008 9:56 am

..........

_________________


DİANE KRUGER
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Wenda Hoffman
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 28
Yaş : 23
Asa : Çobanpüskülü ve anka kuşu tüyü
Kayıt tarihi : 02/08/08

MesajKonu: Geri: Sihir Tarihi Ders Kitabı   Paz Ağus. 03, 2008 1:31 pm

1-)Paracelsus

Paracelsus’un büstü Gryffindor ortak salonundan Baykuşhane’ye giden en kısa yol üzerinde bulunmaktadır.

2-)Yenilmez Andros:

Eski Yunanlı, ne zaman yaşadığı bilinmiyor. Bir dev büyüklüğünde patronus oluşturduğu söylenen, bilinen tek büyücü.

3-)Circe (Görücü)

Çikolatalı Kurbağa Kartlarında karşımıza çıkan Kadim Yunan cadısı. Circe, Aeaea adalarında yaşamıştır ve kayıp yelkencileri domuza çevirmekle meşhurdur. Circe, Yunan Odessa hikayelerinde belirmiş, Odessa’nın adamlarını domuza çevirmiştir. Odessa, Tanrı Hermes’in yardımıyla, aynı kaderden sakınmayı başarmış, ve Circe’yi öyle etkilemiştir ki, sonunda Circe ona aşık olmuştur.

4-) İğrenç Herpo

Eski Yunan Kara Büyücüsü ve bilinen ilk Basilisk’ in yaratıcısı. Herpo bir Çatalağızdı böylece yılanları çok iyi kontrol edebiliyordu.
"herpeton" = Yunanca sürüngen ; "herpo"dan gelme = Yunanca "sessizce sokulmak"

5-) Mopsus

Eski Yunan Mitolojisi’nde, Görücü Calchas’ı yenen kahin, Apollo ve Monto’ nun oğlu, ayrıca adını Mopsus iksirine verdi. .

6-) Cliodna
Ünlü İrlandalı Kelt rahibelerindendir. Cliodna hastaları iyileştirmek için şarkı söyleyen üç tane sihirli kuşa sahipti. O, bir çeşit kuş şeklini alan bir Animagus’du. Cliodna, Ay şebnemi’nin özelliklerini keşfetmiştir.

7-) Hazır Daim Ethelred (Ortaçağ)

Çabucak sorun çıkarması ile bilinen bir büyücü. Sürekli masum izleyicileri lanetlerdi. Ethelred hapishanede öldü.“Hazırsız” lakaplı, İkinci Aethelred, İngiltere’yi fetheden ilk Norman krallarından biridir, agresif olmaktan kaçınmış ve istediğini beladan uzak durarak almaya çalışmıştır.

Cool Morgan le Fey "Morgana" (Ortaçağ, tarih bilinmiyor)
Morgana olarak bilinir, kuşa dönüşebilen bu Animagus Kral Arthur’un üvey kız kardeşidir. Kara bir büyücüydü, Merlin’in düşmanıydı ve zamanı boyunca onu pek çok olayda etkiledi. Avalon Adası’nın kraliçesiydi ve şifacılık konusunda yetenekleri vardı.
9-) Yaltak Gregory

“Gregory’nin Yalandan Nezaketi”nin (içen kişinin iksiri ona kim verdiyse onu en yakın arkadaşı sanmasını sağlayan bir iksir) üreticisidir ve orta çağda yaşamış bir büyücüdür. Hogwarts’taki Yaltak Gregory’nin heykelinin arkasında, Fred ve George’un ilk yıllarında buldukları gizli bir geçit vardır (FT).

“Smarmy” (yaltak)= İngilizce’de sırnaşıklık, sahte samimiyet”

10-) Godric Gryffindor (y.1000 A.D.) Bkz. Hogwarts Kurucuları

Hogwarts’ın dört kurucusundan biri.

11-) Woodcroft’lu Hengist (ortaçağ; tarih bilinmiyor)
Hogsmeade’in kurucusu
Muggle işkenceciler tarafından evinden kovulmuştur, Hengist kendisini İskoçya’da Hogsmeade kasabasını kurduğu yere yerleşmek zorunda olarak görmüştür. Bazıları, Üç Süpürge hanının eskiden onun evi olduğunu söylüyor (CSgame).

Kral Arthur'un zamanından kısa süre önce Hengist, Britanya’nın Sakson Kralı, Kral Vortigern’ e İskoç ve Pict asilerini yenmesinde yardım etmişti. Sonra, kendisi de bir ayaklanma çıkardı, ve sonuç olarak Kent kentini kurdu. Bunun büyücülükte ne alakası olduğunu bilmiyorum, ama David Colbert kendi kitabında böyle bir görüş sundu, Harry Potter’ın Sihirli Dünyası (--Adrian Allum).

12-) Helga Hufflepuff Bkz. Hogwarts Kurucuları
(özellikle SO)
Hogwarts’ın 1000 yıl önceki kururcularından biri. Hayat tarzları farklı olan insanları Hogwarts’ı kurmak için bir araya getirmiştir, ve büyüleme yöntemleri sevilen bir cadıdır.

13-) Queen Maeva

Hogwarts'ın kurulmasından önce genç büyücü ve cadıları eğiten İrlandalı ortaçağ cadısı.

14-) Merlin (Orta çağ, tarih bilinmiyor)

Tüm zamanların en ünlü büyücüsü. “Büyücülerin Prensi” olarak bilinen Tılsım alanında uzmanlaşmış biri. Merlin, Kral Arthur’un maiyetindendir. (Kral Arthur bir zamanlar şu anda İngiltere’ye ait olan bir bölgeyi yönetmişti.) Merlin büyücülerden muggle’lara yardım etmelerini istiyordu, bu yüzden Merlin Yoldaşlığı’nı kurdu. Bu Yoldaşlık Muggle’ların üzerinde büyü kullanımına karşı çıkan kurallar koydu.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Wenda Hoffman
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 28
Yaş : 23
Asa : Çobanpüskülü ve anka kuşu tüyü
Kayıt tarihi : 02/08/08

MesajKonu: Geri: Sihir Tarihi Ders Kitabı   Paz Ağus. 03, 2008 1:32 pm

15-) Kötü Niyetli Merwyn (ortaçağ, tarihler bilinmiyor)

Bir çok iğrenç lanet ve uğursuzluk büyüsünün mucidi olarak bilinen büyücü.

16-) Rowena Ravenclaw (c. 1000 M.S.) Bkz. Hogwarts Kurucuları
Hogwarts kurucularındandır.

"Sürekli değişen yer planını (Hogwarts Şatosu’nun merdivenleri vs. sürekli değişmektedir) onun bulduğu düşünülmektedir. O en çok zekiliği ve yaratıcılığıyla bilinir."

17-) Salazar Slytherin (M.S. y.1000 ) Bkz. Hogwarts Kurucuları

Hogwarts’ın dört kurucusundan biri.

Ortaçağ, tarih bilinmiyor.

1Cool Tuhaf Uric (Ortaçağ,tarih bilinmiyor)
Eksantrik
Diğer şeylerle beraber, deniz anasını şapka niyetine giymekle ünlenen oldukça sıra dışı bir büyücü. Onun bunu çağın en acayip büyücüsü olmak için mi, yoksa doğal olarak mı yaptığını kimse bilmiyor (FT8, FC).

19-) Acayip Wendelin (ortaçağ, tarih bilinmiyor)
Ortaçağ

Kazıkta yakılmaktan hoşlanan cadı (AT1). Öyle ki, onu değişik kılıklıklarda tam 47 kez yakalamalarına izin vermiştir (AT2).

20-) Ödlek Fulbert (1014 - 1097)

Ortaçağ, tarih bilinmiyor

O kadar korkaktır ki evinden dışarı hiç adım atmamıştır. Bir Koruma Büyüsü’nün geri tepmesi sonucu çatısının çökmesi sonucunda öldü.

21-) Wilfred Elphick (1112-1199)

Bir Paldıran (Gri renkli, kocaman, çok güçlü bir Afrika canavarıdır. Ağırlığı bir tonu bulan Paldıran, uzaktan gergedanla karıştırılabilir.) tarafından ilk kez boynuzlanmasıyla ünlenen ilk kişi.

22-) Bridget Wenlock (1202 - 1285)
Ünlü Aritmanser. 7 sayısının sihirli özelliklerini bulan ilk kişi.

23-) Ignatia Wildsmith (1227 - 1320)
Uçuç Tozu’nu icat etti.

“ignis” = Latince ateş demek.

24-) Cyprian Youdle (1312 - 1357)
1357’deki Quidditch maçında ölen Norfolk’lu hakem; kalabalığın içinde bulunan ve asla yakalanamayan biri tarafından lanetlendi (ÇBQ).seçildi.

25-)Chauncey Oldridge (1342 - 1379)
Ejderha Çiçeği Hastalığı’nın bilinen ilk büyücü kurbanı. (Fakat Gunhilda Kneen, 1100lü yıllarda bir Quidditch oyununda Ejderha Çiçeği Hastalığı yüzünden saha kenarında oturmak zorunda kalmıştı. --ÇBQ)

26-) GiffordOllerton (1390-1441)
Ünlü dev avcısı; ünlü dev Yukarı Barnton’lı Hengist tarafından öldürüldü.

27-) Alberta Toothill (1391-1483)

Ünlü Büyücü Düellocusu. 1430’da patlama büyüsüyle İngiltere çapındaki yarışmayı kazandı. Samson o yarışmada favorilerden biri olan Wiblin’i yendi.

Hem toot hem de blast (patlama) İngiliz argosunda gaz çıkarma anlamına geliyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Wenda Hoffman
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 28
Yaş : 23
Asa : Çobanpüskülü ve anka kuşu tüyü
Kayıt tarihi : 02/08/08

MesajKonu: Geri: Sihir Tarihi Ders Kitabı   Paz Ağus. 03, 2008 1:32 pm

Burdock Muldoon ( 1429-1490)

Büyücüler Konseyi'nin Başkanı, 1448-1450 [1]. Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerelerde Bulunurlar bunun 14. yy’da (FC) olduğunu söylemektedir. Muldoon, iki ayağı üzerinde yürüyen tüm yaratıkların "birey" olarak kabul edileceğini açıkladı, ve bu yüzden de onların hükümete katılma ve yasal hakları olması gerektiğini belirtti. Ne yazık ki, bu acemi açıklama bir sürü iki ayaklı fakat sakıncalı yaratıkların elenmesinde yetersiz kaldı. Denizhalkı ve Atadamlar itibar dışı tutulurken, Cincüceler bir sonraki toplantıda açıklamanın eksikliklerini mümkün olduğunca çok iki ayaklı yıkıcı sihirli yaratıklar üreterek ispat ettiler. Muldoon'dan sonra bu makama Elfrida Clagg geldi.

29-) Quong Po (1443-1539)

Çinli Fantastik Canavarlar uzmanı. Çin Ateştopu ve Aslan Ejderhası olarak bilinen ejderha türünü inceledi ve toz haline getirilmiş yumurta kabuklarının işlevini keşfetti.

30-) Yardley Platt (1446-1557)

Seri cincüce katili

31-) Felix Summerbee (1447-1508)

Neşelendirme büyülerinin mucidi(JKR).

felix= latincede mutluluk anlamına geliyor.

32-) Daisy Dodderidge (1467 - 1555)

Çatlak Kazan hanının inşa ettiricisi ve oranın ilk pansiyoncusu (bayan). Daisy, Muggle dünyası ile Diagon Yolu arasında bir geçit yapmayı istemiştir. Daisy’nin hanı misafirperver atmosferiyle ünlendi (ve Diagon Yolu’yla olan bağlantısıyla tabii ki).

33-) Cornelius Agrippa (1486 - 1535)

Tam adı: Heinrich Cornelius Agrippa von Nettesheim. Agrippa yazdıklarından dolayı Muggle'lar tarafından hapsedilen ünlü bir büyücüdür, çünkü Muggle'lar onun kitaplarının zararlı olduğunu düşüyorlardı (FT6). FT6'da, Ron Harry'ye kolleksiyonunda sadece "Agrippa"nın eksik olduğunu söyler.

Muggle tarihinde, Agrippa Alman bir asker ve hekimdir, eski kimya, astroloji ve büyüde ustadır. Kitabı "De Occulta Philosophia (1531)"da , büyü öğrenimini teşvik eder, dünyayı İbranice harflerden kabalistik (sırları açıklama ilmi) analizlere ve Pitagorasın numeroloji (sayıların esrarlı etkisini açıklama dalı)sine göre açıklar, Tanrı'yı ve doğayı anlamak için en iyi aracın sihir olduğuna inanır. Efsaneye göre ona daima "aşina, koca kara bir köpek eşlik etmektedir." Aynı zamanda Agrippa "kaldığı hanlarda hesabını daima o sırada gerçek olan paralarla öder, ama bu paralar sonradan değersiz boynuzlara veya kabuklara dönüşür, tıpkı günbatımından sonra toprağa dönüşen peri parası gibi." (Kaynak: Encyclopedia of Occultism and Parapsychology, 5th ed. - Gizli İlimler ve Parapsikoloji Ansiklopedisi, 5.basım)34-) Bowman Wright (1492 – 1560*)
Godric’s Hollow’lu bir metal büyücüsü (ÇBQ), Altın Snitch’i oluşturmuştur (ÇBQ).

Annesi bir cadı babası ise bir Muggle’dır. O; büyü, bilim ve spor aşkını birleştirip Altın Snitch’i yaratmasıyla ünlüdür, böylece Quidditch oyununu oldukça geliştirmiştir.

“wright” = İngilizce zanaatkar

35-) Montague Knightley (1506 - 1588)

Büyücü Satrancı Şampiyonu.At (knight) satrançtaki bir taştır.

36-) Musidora Barkwith (1520-1666)

Barkwith'in "Büyücü Süit"i tuba(nefesli bir çalgı) patlatma gibi bir özellik barındırıyordu. Bu bitmemiş çalışma, 1902'de Ackerly Kasabası'nın Salonu'nun tavanının havaya uçması felaketine yol açan icrasından beri yasaklanmış durumda.

"Musidora"= İngilizce "music" kelimesinden

"Bark"= Oldukça karikatürsel/çizgifilmsel bir fikir olan, kötü bir şekilde müzik çalındığında veya şarkı söylendiğinde köpeklerin havlaması durumuyla alakalı olabilir.

37-) Gorsemoor’lu Gunhilda (1556 - 1639)

Ejderha Çiçeği Hastalığı’nın ilacını üreten tek gözlü, kambur cadı. Hogwarts’ın koridorlarında heykelleri bulunur. Gizli bir geçitle Hogsmade’deki Balyumruk’a açılan yola onun kamburunda bulunan bir kapıdan geçilerek gidilir (AT).

3Cool Mungo Bonham (1560-1659):

St. Mungo Sihirli Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi’nin kuran şifacı.

39-) Bane Balfour (1566 – 1629)

Deneysel Büyüler Komitesi’ni kurdu.

40-) Archibald Alderton (1568 - 1623)

Sihirle karıştırılmış bir pasta pişirme girişiminde bulunduğu sırada, Hampshire'da bulunan Little Dropping'deki bir köyü şişirmesiyle ünlü kişi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Wenda Hoffman
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 28
Yaş : 23
Asa : Çobanpüskülü ve anka kuşu tüyü
Kayıt tarihi : 02/08/08

MesajKonu: Geri: Sihir Tarihi Ders Kitabı   Paz Ağus. 03, 2008 1:32 pm

41-) Almerick Sawbridge (1602-1699)

Wye Nehri Köprüsü’nün üstünden geçenleri korkutan ifriti yenmesiyle ünlü büyücü.

42-) Elfrida Clagg (1612-1687)

Büyücü Konseyi’nin bayan başkanı (JKR), Clagg, Altın Snidget türünü korumaya almıştır, ve Somerset’deki Mütevazi Rabnott Snidget Rezervasyonu’nu kurmuştur (ÇBQ).

43-) Dymphna Furmage (1612 - 1698)

Cornwall’da tatilde iken meşum bir olayın ardından cinperiler yüzünden dehşete kapıldı.

44-) Thaddeus Thurkell (1632-1692)

7 kofti oğul sahibi olmasıyla ve iğrendiği için tamamını kirpiye dönüştürmesiyle ünlüdür.

45-) Havelock Sweeting (1634-1710)

Tekboynuzlu at uzmanı.

46-)Elladora Ketteridge (1656 - 1729)

Galsamotu’nu yedikten sonra boğulacak hale gelerek, kafasını bir kova suya soktuğu zaman kendine gelip Galsamotu kullanımını keşfeden cadı.

47-) Honoria Nutcombe (1665 - 1743)
Cadalozları Islah Cemiyeti’ni kurdu.

4Cool Lord Stoddard Withers (1642 - 1769)
Sihirli Yaratıklar Uzmanı

Uçan at yetiştiricisi. Uçan atlar üstünde oynanan, Quidditch ve polo karışımı bir oyun oluşturmaya çalıştı, fakat bu spor pek tutulmadı.

“withers” = İngilizcede atın iki kürek kemiği arasındaki yer anlamına geliyor (sırtın en yüksek kısmı ve kanatların bağlanmasının beklendiği nokta)

49-) Glenmore Peakes

Cromer’daki Deniz Yılanı’nı öldüren ünlü büyücü.

50-) Edgar Stroulger (1703-1798)

Sinsioskop’un mucidi.

51-) Flavius Belby (1715-1791)

1782'de Papua Yeni Gine’deyken bir

52-) Gondoline Oliphant (1720 – 1799)
İfritlerin yaşamları ve alışkanlıkları hakkındaki çalışmalarıyla ünlü. Kabataslak çalışırken Cotswolds’da ölesiye dövüldü.

53-) Glover Hipworth (1742 - 1805)
Nezlenin ilacı olan Biberli İksir’in mucidi.

54-) Beaumont Marjoribanks (1742 - 1845)
Marjoribanks, Bitkibilim Alanı’nın öncülerinden biriydi. Bir çok az bulunur büyülü bitkileri toplamış ve sınıflandırmıştı. Marjoribanks Galsamotunu keşfettiği gerekçesiyle takdir topladı, halbuki Elladora Ketteridge onu 100 yıl önce keşfetmişti .

"Marjoram" = yemeklerde kullanılan bir çeşit bitki.

55-) Gulliver Pokeby (1750-1839)

“Kahşin Bağırdığında Neden Ölmedim” adlı kitabın yazarı. Sihirli Kuşlar uzmanıdır. Kahşin şarkısının anlamını çözen ilk büyücü.

56-) Xavier Rastrick (1750-1836)
Süslü büyücü şovmeni, Painswick’de 300 kişinin önünde step dansı yaparken beklenmedik bir şekilde kaybolmuş ve bir daha hiç görülmemiştir.

57-) Artemisia Lufkin (1754 - 1825)
Sihir Bakanı olan ilk cadı.

5Cool Grogan Stump (1770-1884)

1811’de Sihir Bakanı olarak atandı “bir varlık, Sihirli Topluluğun yasalarını anlayabilecek ve onları oluşturmada sorumluluk alabilecek derecede bir zekaya sahip herhangi bir sihirli yaratıktır” açıklamasıyla 14’üncü yy’dan bu yana süregelen tartışmaları bitirmiş ve Sihirli Yaratıkların Kontrol ve Düzenlemesi Dairesi’ni Varlık, Canavar ve Ruh olarak üç bölüme ayırmıştır (FC). Stump çok popüler bir Sihir Bakanıydı.

59-) Beatrix Bloxam (1794 – 1810):

Çocuk kitabı serisi “Zehirli Mantar Masalları”nın yazarı. Bu kitaplar bulantı ve kusmaya yol açtığı için yasaklandı.

Büyük ihtimalle bu “Tavşan Peter Masalı ve diğer çocuk hikayeleri” kitabının yazarı Beatrix Potter’dan esinlenilmiş bir şey.

Not edilmesi gereken bir nokta, Bloxam’ın karttaki resmi (yaşlı bir bayan), ve doğum ve ölüm tarihlerinin 16 yaşında öldüğünü gösteriyor olması arasında bir uyumsuzluk var.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Wenda Hoffman
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 28
Yaş : 23
Asa : Çobanpüskülü ve anka kuşu tüyü
Kayıt tarihi : 02/08/08

MesajKonu: Geri: Sihir Tarihi Ders Kitabı   Paz Ağus. 03, 2008 1:33 pm

60-) Crispin Cronk (1795-1872)
Sihir Bakanlığı’ndan defalarca uyarı almasına rağmen arka bahçesinde sfenksler yetiştirmesiyle ünlüdür. Cronk’u hapse yolladıklarında, son gülen Bakanlık oldu.

“Cronk”= Avustralya dilinde (ki çok fazla konuşulan dil mevcut) argoda “hilekar” anlamında, özelliklede at yarışlarında.

61-) Alberic Grunnion (1803 - 1882)

Alberic Grunnion Tezek Bombası’nın mucididir.

“Nibelungen’in Şarkısı” adlı şiirdeki, güçlü büyücü ‘Alberich’i de çağrıştırabilir. Şiir efsanevidir ama Wagner’in “Yüzük Dönemi”nin kökenini oluşturur. Wagner’in versiyonunda, Alberich altından bir yüzük yapar ve onu çalacak hırsızlara karşı yüzüğü lanetler. İlginç olan, Yüzük Dönemi’nin ‘kahramanı’na verilen ödül, bir Görünmezlik Pelerini’dir. – Adrian Allum

62-) Dorcas Wellbeloved (1812 - 1904)
Düşkün Cadılar Grubu’nun kurucusu.
63-) Laverne de Montmorency (1823 - 1893)

Bir çok aşk iksirinin mucidi.

64-) Leopoldina Smethwyk (1829-1910)

Bir Quidditch maçına hakemlik yapan ilk Britanyalı cadı.

65-) Mirabella Plunkett (1839-?)

Lomond gölündeki bir deniz erkeğine aşık olmasıyla ünlüdür. Babası onunla evlenmesini yasaklayınca kendini bir mezgit balığına dönüştürmüş ve bir daha görülmemiştir.

66-) Oswald Beamish (1850-1932)

Cüncüce haklarını savunanların öncüsü.

67-) Justus Pillwickle (1862-1953)

Sihirli Yasal Yaptırım Dairesi’nin yetenekli Başkanı.

“Justus”= justice (adalet) sözcüğüne benziyor

6Cool Sacharissa Tugwood (1874-1966)

Mucit.

Güzelleştirme İksirleri’nin öncülerinden. Bazı bitkilerin sap kısımlarındaki kabukların sivilcelere iyi geldiğini buldu. Mezar taşında “Sacharissa Tugwood sayesinde dünya çok daha güzel bir yer” yazıyor.

Saccharine=sakarin, İngilizce’de gereğinden fazla tatlı anlamına geliyor.

69-) Hesper Starkey (1881-1973)

Ayın evrelerinin yapılmakta olan iksirlere olan etkisini araştıran cadı.

70-) Norvel Twonkö (1888-1957)

Kaçak bir mantikordan, Muggle bir çocuğu kurtarmaya çalışırken öldü.

71-) Roderick Plumpton (1889-1987)

İngiliz Quidditch takımı Tutshill Hortumları’nın arayıcısı. 1921’de kırdığı Britanya En Hızlı Altın Snitch yakalama rekoru 3 buçuk saniyeyle hala kendisinde. Rekoru kırarken kullandığı hamle artık Plumpton yakalayışı olarak biliniyor (ve bu yakalayışı bilerek yaptığını hayatının sonuna kadar iddia etti -weasleyFred-)

72-) Cassandra Vablatsky (1894 - 1997)
Şanlı Görücü, Geleceğin Sis Perdesini Aralamak’ın yazarı (AT4).

‘‘Cassandra’’=(mitolojide) Priam ve Hecuba’nın Apollo tarafından kahinlik gücü verilmiş kızı; fakat kız onu reddedince, Apollo onun kehanet gücüne, kimsenin ona inanmaması lanetini ekledi.

‘‘Vablatsky’’=1831-1891, batının filozofik düşüncelerini doğuya getiren, Din Felsefesi’nin kurucusu Bayan Helena Blavatsky’den geliyor.

73-) Newt Scamander (1897- )

Yazar

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar’ın ünlü yazarı. Hala Brezilya yağmur ormanlarında ateş sümüklüböcekleri üzerinde çalışmaktadır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Wenda Hoffman
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 28
Yaş : 23
Asa : Çobanpüskülü ve anka kuşu tüyü
Kayıt tarihi : 02/08/08

MesajKonu: Geri: Sihir Tarihi Ders Kitabı   Paz Ağus. 03, 2008 1:33 pm

74-) Adalbert Waffling (1899 - 1981)
Ünlü Sihir Kuramcısı ve Sihir Kuramı’nın yazarı (AK5).

‘waffle’ konuyu anlamamak ve ihtiyaç duymadığın şeyleri söylemek-Simon Jeffrey.

75-) Perpetua Fancourt (1900 - 1991)

Ayskop’u icat eden cadı76-) Roland Kegg (1903 -)

İngiliz Gobstones Qudditch takımı başkanı

77-) >Tilly Toke (1903-1991)

1932’deki Ilfracombe Sahili’ne yönelik gerçekleşen ejderha saldırısı sırasındaki yardımları nedeniyle 1’inci sınıf Merlin nişanı var. Bir Gal Yeşili’nin bir plaj dolusu güneşlenen insana saldırısı sonucu, Tilly ve ailesi bir çok masum muggle’ın kurtarılmasına yardım etmenin yanı sıra hafıza silme büyülerini de büyük bir başarıyla gerçekleştirdi. “Dodgy Dirk” olarak bilinen bir muggle, o sıralarda “pis büyük uçan bir kertenkele” hakkında hikayeler anlattıysa da diğer Muggle’lar ona inanmadı.

7Cool Joscelind Wadcock (1911 - )
Puddlemere Birliği Quidditch takımının Kovalayıcısı.

79-) >Derwent Shimpling (1912- )

Komedyen.

Bir iddia yüzünden bir Zehirli Tentacula’nın tamamını yedi ve hayatta kaldı, ama rengi hala mor. Dünyanın her yanındaki cadılar ve büyücüler onun aptal espri anlayışına ve cüretkarlığına hayran.

80-) Jocunda Sykes (1915- )

Atlantik Okyanusunu süpürgeyle uçarak geçmesiyle ünlü. Bunu gerçekleştiren ilk kişi.

81-) Celestina Warbeck (1917 - )
Şarkı Söyleyen Büyücüler olarak bilinen (SO3) TBA’da (Telsiz Büyücü Ağı) şarkıcı. Son zamanlarda St. Mungo (ÇBQ) yararına Puddlemere takımının marşının bir versiyonunu seslendirdi. Mrs. Weasley Warbeck’in büyük bir hayranı ve bir keresinde bütün ailesine, bir Noel konserini oturup radyodan dinlemeleri konusunda ısrar etmişti. Warbeck ‘Sıcak,Güçlü Aşkla Dolu Bir Kazan’ı şu akılda kalıcı sözlerle söylüyor:

Ah, gel ve benim kazanımı karıştır,

Eğer doğru yaparsan,

Sana sıcak, güçlü bir sevgi kaynatacağım

Bu gece seni ısıtmak için.

Molly, Arthur’a 18 yaşlarındalarken bu müzikle dans ettiklerini hatırlattı. Warbeck ayrıca ‘Kalbimin Sağ Yanını Büyüledin’i de (YKP16) söylüyordu. Birkaç yıl önce, Warbeck’in Liverpool’daki konseri sırasında Mersey Nehri üzerinde bir ‘süpürge kazası’ olmuştu. Üç tane süpürgenin karıştığı zincirleme bir kazada, bir cadı ve dört büyücünün yaralandığı söyleniyor. Bütün kazazedeler St. Mungo’ya kaldırıldı ve süpürgelerin (bir Komet ve iki Silsüpür) kalıntıları sabah olmadan önce nehirden toplandı (GP).

82-) Blenheim Stalk (1920- )

“Farkeden Muggle’lar” (1972)’ın yazarı. Stalk, Muggle’lar hakkında tanınan bir uzman, ve bir çok kitabın müellifi (FC).

83-)Miranda Goshawk (1921 - )

Standart Büyüler Kitabı’nın yazarı (Birinci Sınıflar İçin Standart Büyüler vs.)
Goshawk = Eski İngilizce’de bir zamanlar kuşçulukta kullanılmış büyük, küçük kanatlı bir şahin. Miranda = Latince’de merak edilmeye değer (Ayrıca Shakespeare’in “The Tempest” adlı eserinde, büyücü Prospero’nun kızının ismi.)

84-) Carlotta Pinkstone

Uluslararası Sihirbazlar Konfederasyonu Gizlilik Nizamnamesi’ni kaldırarak Muggle’lara büyücülerin varolduğunu açıklama kampanyasını yürüten cadı.

85-) Bertie Bott (1935- )

Mucit

Yiyeceklerden lezzetli şekerler üretmek için deney yaparken, deneylerinden birine yanlışlıkla bir çift kirli çorap kattı, ve böylece Bertie Bott’un Bin Bir Çeşit Fasulye Şekerlemeleri’nde bulunan bir çok sürprizden ilkini oluşturmuş oldu.

86-) Devlin Whitehorn (1945 - )
Mucit.
1967’de kurulan Nimbus yarış süpürgesi şirketinin kurucusu. Quidditch maçlarında devrim yaratan Nimbus süpürgelerinin dizaynına yardım etti. Usta bir uçucu, ne zaman olursa olsun Quidditch’i izleyebildiği kadar izlemekten ya da oynayabildiği kadar oynamaktan hoşlanan fanatik bir taraftardır (ÇBQ).

87-) Gaspard Shingleton (1959- )

Kendi Kendini Karıştıran Kazan’ın ünlü mucidi.

8Cool Greta Catchlove ( 1960 – )
Kendi Peynirini Kendin Büyüle kitabının yazarı.

Rowling’in web sitesinde Rumors sayfasındaki bir reklamda, yazar Gerta Curt olarak listelenmişti. Görünüşe bakılırsa bu yazar peynirle daha fazla ilgili olan bir takma ad kullanıyordu (JKR).

89-) Glenda Chittock (1964- )
Büyücü Telsiz Ağı’nın Cadılar Saati programının popüler sunucusu.

90-) Gwenog Jones (1968 - ) (yani takım oyununu daha iyi becerdikleri için-padfoot-). Kimsenin yüzüne karşı ona katılmadığını söylemeyişi şüpheli bir durumdur (GP). Gwenog Hogwarts’tayken Slughorn'un favori öğrencisiydi. "Slug Kulübü”nün üyelerinden biriydi. Hâlâ Slughorn Harpies’in oyununu görmek istediğinde, Harpies ona bilet gönderir. Hatta Hogwarts’a döndüğü 1996-1997 yılında Slughorn onu partisine davet etti ve Hermione, Gwenog’la burada tanıştı. (YKP).
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Wenda Hoffman
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
Gryffindor 1. Sınıf Öğrencisi
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 28
Yaş : 23
Asa : Çobanpüskülü ve anka kuşu tüyü
Kayıt tarihi : 02/08/08

MesajKonu: Geri: Sihir Tarihi Ders Kitabı   Paz Ağus. 03, 2008 1:33 pm

91-) Dunbar Oglethorpe (1968 –)
İ.L.I.Y.Ç.Q.B’nin başkanı (İ.L.I.Y.Ç.Q.B’ nin açılımı İngiltere Ligi’nin Islahı ve Yönetimi Çabaları Quidditch Birliği)

92-) Myron Wagtail (1970 - )
Acayip Kızkardeşler grubunun solisti.

93-) Kirley Duke (1971- )

Popüler büyücü grubu Acayip Kızkardeşler grubunda ritim gitar çalıyor. Duke ünlü Quidditch oyuncusu Catriona McCormack’ın oğludur (ÇBQ).

94-) Donaghan Tremlett (1972- )

Acayip Kızkardeşler grubunun bas gitaristi. Muggle doğumlu, Kenmare Kerkenezleri Quidditch takımı taraftarı, Gelecek Postası’nda çıkan haberlere göre Tremlett 1995 sonbaharında evlenecekti (ZY14).

95-) Heathcote Barbary (1974- )

Acayip Kızkardeşler grubunda ritim gitar çalıyor.

96-) Herman Wintringham (1974 - )
Popüler büyücü grubu Acayip Kızkardeşler’de lavta çalıyor.

97-) Gideon Crumb (1975 -)
Popüler büyücü müzik grubu Acayip Kızkardeşler’de gayda çalıyor.

9Cool Orsino Thruston (1976- )

Acayip Kızkardeşler isimli büyücü müzik grubunda bateri çalıyor.

99-) Merton Graves (1978 - )

Acayip Kız Kardeşler grubunda çello çalıyor.
100-) Harry Potter (1980- )

“Sağ Kalan Çocuk”

101-) Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore (1840-1997 )

Biçim Değiştirme öğretmeni, 1940 dolaylarında Hogwarts müdürü, takriben 1970 -1997

Voldemort’un ilk yükselmeye başladığı yıllarda, yani 1970’lerde, Dumbledore, Karanlık Lord’a karşı savaşması için Zümrüdüanka Yoldaşlığını kurdu. Haziran 1995’te Harry ona Voldemort’un geri döndüğünü haber verdiğinde Dumbledore Yoldaşlığı yeniden topladı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Sihir Tarihi Ders Kitabı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 6. Sezon Başlangıç Tarihi Belli Oldu!
» `Mitoloji Dersi; Ders Alımları´
» sol beyin mi sağ beyin mi

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Hogwarts :: Diagon Yolu, Knockturn Yolu ve Hogsmeade Köyü :: Diagon Yolu :: Obscurus Kitapçısı-
Buraya geçin: